Областният координационен съвет обсъди мерките за намаляване на риска от облъчване с радон

Днес в Областната управа на Бургас се проведе среща на Областния координационен съвет по Националния план за действие за намаляване на риска от облъчване с радон. В дискусията участваха представители на Министерството на здравеопазването – НЦРРЗ, Община Бургас, РЗИ-Бургас, Община Сунгурларе, Община Приморско, Камарата на строителите в България – Бургас, Камарата на архитектите в България – Бургас, д-р Джендов (хирург и почетен член на Научното дружество по клетъчна биология, експерт към Римския университет „Сапиенца“ по европейски програми за радон и фини прахови частици), както и граждани.

Сред най-активните в обсъждането бяха д-р Джендов, проф. Джунова и доц. Иванова от НЦРРЗ, д-р Паздеров от РЗИ-Бургас и Татяна Арнаудова – зам.-кмет на Община Сунгурларе. Обсъждането засегна основно наредбата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), като д-р Джендов сподели, че заедно с проф. Пресиянов многократно са изразявали критики към нея, но вече трима министри не са им обърнали внимание.

По време на срещата стана ясно, че тази година ще бъдат извършени замервания за радон във всички детски градини и училища в община Бургас, а след това и в останалите общини от областта – общо 140 училища. Министерството на здравеопазването предоставя детектори за замерване, но прилагането на мерките остава отговорност на общините. Освен това, се подчерта, че РИОСВ и общините трябва да задължат инвеститорите да извършват предварителни проучвания на терена преди строителството и да не издават разрешителни, ако не са спазени изискванията на наредбата. Въпреки това, всички участници в срещата признаха, че тази наредба масово не се прилага и липсват механизми за контрол.

Сред любопитните факти, споделени на срещата, бе твърдението на проф. Джунова, че рискът от развитие на рак вследствие на лабораторни изследвания и компютърна томография е по-висок, отколкото от облъчването с радон. Д-р Паздеров пък посочи, че пътуващите със самолет са по-изложени на радиация по време на полет, отколкото от радона в природата.

Експертите подчертаха, че проблемът с радона е глобален, като най-ефективните мерки за намаляване на облъчването са добрата вентилация, проветряването и качествената изолация откъм земята. Най-засегнати са приземните етажи – изби, сутерени, партери и първите жилищни етажи, докато на по-високите нива облъчването намалява.

В края на срещата бе споменато, че заливът Вромос, който често е спряган за рисков поради радиоактивността на почвата, всъщност не е толкова опасен, колкото някои къщи в Черноморец, които са реагирали на гамадетектори по време на замерванията.